KMD Kommunalvalg d. 19. november 2013 Kommunalvalg Regionsrådsvalg
Aarhus Kommune
Se den nye Kommunalbestyrelse
Status på optælling:Resultat
Stemmeberettigede:259.960
Stemmeprocent:70.49%
Optalte stemmer:183.265
Ajourført:2013-11-20 19:40
Pct. optalt:100.0%
Afstemningsområder:45
Kommunens Afstemningsområder
Kandidatlister
Klik på partiet og se fordelingen af personlige stemmer.
Stemmetal
Tal i parentes er ændring i forhold til sidste valg.
Procenter
Tal i parentes er ændring i forhold til sidste valg.
A Socialdemokratiet 68.798 (5.589) 38.2 (-3.1)
B Radikale Venstre 14.956 (7.053) 8.3 (3.1)
C Det Konservative Folkeparti 11.213 (-2.420) 6.2 (-2.7)
D Seniorpartiet 400 (400) 0.2 (0.2)
F SF - Socialistisk Folkeparti 12.159 (-14.642) 6.8 (-10.7)
I Liberal Alliance 6.900 (6.332) 3.8 (3.4)
K Kristendemokraterne 1.102 (481) 0.6 (0.2)
L Schiller Instituttets Venner 165 (112) 0.1 (0.1)
N Danskernes Parti - De Nationale 557 (310) 0.3 (0.1)
O Dansk Folkeparti 13.117 (4.238) 7.3 (1.5)
P Steffen Rasmussen 2.285 (1.979) 1.3 (1.1)
R Kommunistisk Fællesliste 348 (140) 0.2 (0.1)
V Venstre, Danmarks Liberale Parti 30.968 (6.616) 17.2 (1.3)
Æ Autentisk Politik 150 (54) 0.1 (0.0)
Ø Enhedslisten - De Rød-Grønne 16.879 (11.161) 9.4 (5.7)
Øvrige stemmer 0 (-600) 0.0 (-0.4)
I alt gyldige stemmer 179.997 (26.803) 100.0
Blanke stemmer 2.780 (1.114)
Ugyldige stemmer 488 (170)
I alt afgivne stemmer 183.265 (28.087)
Klik på et afstemningsområde og se flere resultater.     Juridiske vilkår vilkår © 2013 KMD A/S
Frederiksbjerg Hallerne, Lokalcenter Fr.Bjerg/Langenæs, Rundhøjhallen,Holme, Kragelundskolen,Højbjerg, Tranbjerg Skole, Rosenvangskolen,Viby J, Viby Hallen, Beder Skole, Malling Skole, Mårslet Skole, Solbjergskolen, Ormslev Præstegård, Hasselager Hallen, Højvangskolen,Stavtrup, Rådhushallen, Gammelgårdskolen,Åbyhøj, Hasle Skole, Engdalskolen,Brabrand, Globus 1, Brabrand, Skjoldhøjskolen, Havkær Lokalcenter,Tilst, Næshøj Hallen, Harlev, Borum Forsamlingshus, Sabro-Korsvejskolen,Sabro, Samsøgades Skole, Skovvangskolen, Møllevangskolen, Lisbjergskolen, Bellevue-Hallen, Lystrup Skole, Virupskolen,Hjortshøj, Sølystskolen,Egå, Skæring Skole, Skødstrup Hallen, Bjørnshøjcentret,Trige, Spørring Fælleshus, Hårup Hallen, Vejlby Risskov Hallen, Søndervangskolen,Viby J, Center -10 (Frydenlundskolen), Åby Skole, Ellevangskolen,Risskov, Skåde Skole, Katrinebjergskolen, Vorrevangskolen